Ragdollklubben

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Panelkatter
Panelkatter

Här lägger vi in panelkatter, dvs NOM/DB och BIS från de senaste utställningarna.

Vill du att din katt ska synas här? Maila en bild på din katt med följande info; kattens namn, färg, resultat, stad och datum för utställningen samt ägare till webmaster@ragdollklubben.com.

Om din katt har tagit titel eller blivit BIS, glöm inte att även skicka in resultat och bild till vår klubbtidning Trasdockan.

 

CH Starring Lovely Lily, RAG a03

 53A2603 2

BIS 2017-08-13 hos Järva Kattklubb på Solvalla

NOM 2017-08-12 hos Järva Kattklubb på Solvalla

NOM 2017-03-12 hos Stockholms Kattklubb i Sollentuna

NOM 2017-03-11 hos Stockholms Kattklubb i Sollentuna

Ägare: Annelie Edqvist

 

 

PR S*Vallhovstassens Ture RAG a04

ture

Nominerad 19/8 Sundsvalls kattklubbs utställningÄgare: Malin Collin

 

 

 

 

 Pl*Ragissa Walia, RAG n

walia1

Nominerad 2016-09-04 på Östfoldkattens utställning i Rakkestad, Norge

BIS 2016-10-16 på BIK's utställning i Kvänum

Ägare: Lena och Fredrik Bråneke

 

 

 

 SE*Malidat's Astrida of Admires

astrida

NOM 2016-10-15 och 2016-10-16 på BIK´s utställning i Kvänum

Ägare: Lena och Fredrik Bråneke

 

 

 

 IC Ritzyrags Lola,RAG a 03

Lola2

BIS 2016-10-16 på BIK's utställning i Kvänum

Ägare: Lena och Fredrik Bråneke

 

 

 SE*Seven friends Peanut, rag04

SE Seven friends Peanut rag a 04

Champion och Nominerad, Nyköping 2016-05-01

Ägare: Janneke Sietses

 

S*Grand Gathinoz Easy2Love Elizza TnT

S Grand Gathinoz Easy2Love Elizza TnT

Best In Show Nyköping 2016-05-01

Ägare: Janneke Sietses

 

S*Grand Gathinoz Incredible Izzie
 
Grand Gathinoz Incredible Izzie

BEST IN SHOW 23 april i Nannestad, Norge

BEST IN SHOW 30 april i Östersund

Ägare: Lars & Marina Hammar

 

SC S*Grand Gathinoz Teddie Tango DSM DVM

SC S Grand Gathinoz Teddie Tango DSM DVM

BEST IN SHOW och DSM 1 maj i Östersund

Ägare: Lars & Marina Hammar

 

IC S* Grand Gathinoz Fabulous Fonzo TnC

IC Grand Gathonoz Fabulous Fonzo TnC

BEST IN SHOW 27 mars i Stockholm

CHAMPION 9 april i Umeå

INTERNATIONELL CHAMPION 30april i Östersund

Ägare: Lars & Marina Hammar

 

 

S*Cherrypop´s Chantilly Lace, RAG n 03

02 28 cherrypops chantillylace

Nominerad 28/2 i Rasbo
Ägare: Maria Engström

 

Gårdös Sweet Fiona

10 11 gardos sweetfiona

Best in Show, 11/10 i Jälla
Ägare: Carina Larsson

 

EP CH S*BoBo-Nita´s Diego, RAG n 03

09 27 bobonitas diego

BIS Veteran, BIS Kastrathane, BOB, 27/9 i Gimo
Ägare: Ann Torsbring

 

IC S*RagGorgeous Berry n´Ice, RAG n 03

08 10 raggorgeous berrynice

BIS 30/8 i Luleå.
Ägare: Maria Lindgren-Tuoma

 

SE*Malidat´s Astrida of Admires, Rag a 04

10 11 malidats astridaofadmires

NOM, Rakkestad, Norge 11/10.
Ägare:Lena och Fredrik Bråneke

 

 

(N) Diadems Viking RAG a 03

09 06 diadems viking

BIS vuxen hane, BOB (Best of the Best) 6/9 i Eskilstuna
Ägare: Lena Johansson

 

IC ES*Olympodolls Xenon, RAG a 03

08 16 olympodolls xenon

Nominerad 16/8 i Halmstad 2015-08-16
Ägare: Lena och Fredrik Bråneke

 

IC ES*Olympodolls Xenon, RAG a03

08 09 olympodolls xenon

BIS 9/8 i Dragör, Danmark.
Ägare: Lena och Fredrik Bråneke

 

S*Cazmirau´s Cry Me A River, RAG n

08 02 cazmiraus crymeariver

Nominerad 2/8 i Sollentuna
Ägare: Maria Engström

 

S*Tillemoras Nimbus, RAG a 04

06 27 tillemoras nimbus

Nominerad 27-28/6 i Kalmar
Ägare: Linda Heurlin

 

WW’14 S*Grand Chatez Ebbot for Asterion’s JW, RAG a 03

12 06 grandchatez ebbot

Best in Show 6/12 och 7/12 i Göteborg
Ägare: Marie Gerdin

 

S*Asterion’s Fellini, RAG a 03

10 26 asterions fellini

Nominerad 26/10 i Prag (World Winner)
Ägare: Marie Gerdin

 

WW’14 S*Grand Chatez Ebbot for Asterion’s, RAG a 03

10 26 grandchatez ebbotforasterions

Best in Show 11/10 i Nyköping
Ägare: Marie Gerdin

 

CH S*Tallkottens Pollux, RAG n 03 21

06 07 tallkottens pollux

Best in Show 18/10 i Uppsala
Ägare: Brittmarie Fridh

 

CH Ritzyrags Lola, RAG a 03

10 11 -ritzyrags lola

Best In Show 11/10 och 12/10 i Fredrikstad, Norge.
Ägare: Lena och Fredrik Bråneke

 

CH S*Tallkottens Pollux, RAG n 03 21

06 07 tallkottens pollux

 Nominerad 24/8 i Stockholm
Ägare: Brittmarie Fridh

 

S*Grand Chatez Ebbot for Asterion's

08 26 grandchatez ebbot

Best in Show 23/8 & 24/8 i Stockholm
Ägare: Marie Gerdin

 

S*FiaSol's Wilmer for GCA

05 03 fiasols wilmer

Best in Show 24/8 i Stockholm
Ägare: Marie Gerdin & Bitte Wadsten

 

S*Asterion's Fellini

07 26 asterions fellini

Nominerad 27/7 i Ulricehamn
Ägare: Marie Gerdin

 

S*Asterion's

07 26 asterions fellini

Best in Show-kull 26/7 i Ulricehamn
Ägare: Marie Gerdin

 

CH S*Sheltieblue Ragga Lilac Ising, RAG c

06 14 sheltieblue raggalilacising

Nominerad 14/6 i Uppsala
Ägare: Karin Eklund och Christina Larsson

 


S*Cazmirau´s Cry Me A River, RAG n

06 08 cazmiraus crymeariver

Nominerad 15/6 i Uppsala
Ägare: Maria Engström

 

S*FiaSol's Wilmer for GCA

05 03 fiasols wilmer

Best in Show 7/6 i Örebro
Ägare: Marie Gerdin & Bitte Wadsten 

 

S*Tallkottens Pollux RAG n0321

06 07 tallkottens pollux

 NOM 7/6 i Örebro
Ägare: Brittmarie Fridh

 

S*Cazmirau´s Cry Me A River, RAG n

06 08 cazmiraus crymeariver

Nominerad 8/6 i Örebro
Ägare: Maria Engström

 

S*FiaSol's Wilmer for GCA

05 03 fiasols wilmer

Best in Show 3/5 i Gislaved
Ägare: Marie Gerdin & Bitte Wadsten

 

Wattuwarpaan Brasel Pilvi JW,  RAG a03

04 26 wattuwarpaan braselpilvi

Best in show 3/5 och 4/5 i Östersund
Ägare: Kim Källström

 

Wattuwarpaan Brasel Pilvi JW,  RAG a03

04 26 wattuwarpaan braselpilvi

Best in show 26/4 & 27/4 i Sundsvall
Ägare: Kim Källström

 

S*Tallkottens Pollux RAG n0321

06 07 tallkottens pollux

Best in Show 19/4 i Sollentuna
Ägare: Brittmarie Fridh

 

RO*Elian Rags Parma Violet, RAG a 04

04 06 elianrags parmaviolet

Best in show 6/4 i Umeå
Ägare: Lars & Marina Hammar

 

S*Tallkottens Pollux RAG n0321

06 07 tallkottens pollux

Best in Show 23/3 i Nyköping
Ägare: Brittmarie Fridh

 

S*Cazmiraus Cry Me A River, RAG n

03 09 cazmiraus crymeariver

Nominerad, 22/3 i Nyköping
Ägare: Maria Engström

 

S*Cazmiraus Cry Me A River, RAG n

03 09 cazmiraus crymeariver

Best in Show, 9/3 i Stockholm
Ägare: Maria Engström

 

S*Cazmiraus Cry Me A River, RAG n

03 09 cazmiraus crymeariver

Nominerad, 16/2 i Örebro
Ägare: Maria Engström

 

SC S*Grand Gathinoz Teddie Tango, RAG n 03

01 18 grandgathinoz teddietango

Best in show 18/1 i Göteborg
Ägare: Lars & Marina Hammar

 

RO*Elian Rags Parma Violet, RAG a03

01 05 elianrags parmaviolet

Nominerad 18/1 i Göteborg
Ägare: Lars & Marina Hammar

 

S*Chendos Toukie of Diamonds, RAG a

01 05 chendos toukieofdiamonds

Nominerad 5/1 i Rasbo
Ägare: Lars & Marina Hammar

 

RO*Elian Rags Parma Violet, RAG a03

01 05 elianrags parmaviolet

Nominerad 5/1 i Rasbo
Ägare: Lars & Marina Hammar

 

S*Dan Dara’s Mr Money Talks, RAG a 03

09 28 dandaras moneytalks

Best in Show 7/12 i Göteborg
Ägare: Margareta Svennestam-Nanni

 

IC FI*Wattuwarpaan Laszmanta Seppo, RAG a 03

11 23 wattuwarpaan laszmantaseppo

Internationell Champion 23/11 i Åbo, Finland
Ägare: Jenny Eriksson

 

CH SE*Seven friends Infinity forEver, RAG a 04

11 23 sevenfriends infinityforever

Nominerad 23/11 i Åbo, Finland
Ägare: Jenny Eriksson

 

SW'12 SP S*Ma’Rags Rockn’ Rollin’ Vagabond DSM DVM

09 09 marags rocknrollinvagabond

Best in Show 16/11 i Stockholm
Ägare: Berit "Bellan" Karlsson

 

S*Dan Dara’s Mr Money Talks, RAG a 03

09 28 dandaras moneytalks

Nominerad 28/9 och Best in Show 29/9 i Västra Frölunda
Ägare: Margareta Svennestam-Nanni

 

IC SE*Candy Dolls Vanilla Chocolate Chip, RAG a 04

08 31 candydolls vanillachocolatechip

BIS avelshane 31/8 i Eskilstuna
Ägare: My Hjelm

 

IC Eulalie Harley, RAG a 03

08 31 eulalie harley

NOM 31/8 i Eskilstuna
Ägare: My Hjelm

 

SC S*ElHeMa´s Royal Zoegas Zupreme, RAG e

03 30 elhemas royalzoegassupreme

Nominerad 20/7 i Västerhaninge
Ägare: Marie Tengroth

 

IC S*Gårdös Cajsa, RAG f 0321

06 08 gardos cajsa

BIS Avelshona 8/6 i Stockholm
Ägare: Marie Tengroth

 

GIC S*ElHeMa´s Royal Zoegas Zupreme, RAG e

03 30 elhemas royalzoegassupreme

Best in Show Avel och Nominerad 8/6, Nominerad 9/6 i Stockholm
Ägare: Marie Tengroth

 

SC S*Grand Gathinoz Teddie Tango, RAG n 03

05 25 grandgathinoz teddietango

Best in Show 29/6, Nominerad 30/6 i Forshaga
Ägare: Lars & Marina Hammar

 

SP S*Itchy Koo Austin Reed, RAG a 0321

06 29 itchykoo austinreed

Best in Show, 29/6 i Kalmar
Ägare Maria Åkesson

 

SC S*Grand Gathinoz Teddie Tango, RAG n 03

05 25 grandgathinoz teddietango

Best in Show 25/5, Nominerad 26/5 i Bollnäs
Ägare: Lars & Marina Hammar


 
Chendos Toukie of Diamonds, RAG a

05 25 chendos toukieofdiamonds

Nominerad 25/5, Best in Show 26/5 i Bollnäs
Ägare: Lars & Marina Hammar

 

SC S*Pax’ Diella DVM, RAG a04

05 12 pax diella

Best in Show 12/5 i Alingsås
Ägare: Marie Gerdin

 

S*Asterion’s Coddington, RAG a04

05 04 asterions coddington

Best in Show 4/5 i Värnamo
Ägare: Marie Gerdin

 

S*Asterion’s Callisto, RAG a03

05 04 asterions callisto

Nominerad 4/5 i Värnamo
Best in Show 5/5 i Värnamo
Ägare: Marie Gerdin

 
Our website is protected by DMC Firewall!