Ragdollklubben

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Annelie Sjölin - Redaktör

DSC02737 2

Våren 2015 såg jag på Ragdollklubbens hemsida att man sökte någon, som skulle vilja jobba med vår klubbtidning, Trasdockan. Spännande!!!
Jag skickade ett mail och anmälde mitt intresse. Carina Lindstaf, klubbens ordförande, Madeleine, vår AD då, och jag träffades i maj och började diskutera, hur vi skulle lägga upp vårt arbete. I augusti körde vi igång. Mycket jobb och mycket kul!! Vi är nu inne på vår tredje AD sedan jag tog på mig arbetet som redaktör.

Jag hoppas att vi successivt blir fler medlemmar så att vi även i fortsättningen kommer att kunna finansera utgivningen av Trasdockan i pappersform. Vi är många, som föredrar en "riktig" tidning framför en nättidning, tror jag.

Jag bor i Sundbyberg tillsammans med Ove och våra två avelshonor Stina och Sandie samt mysgubben Stisse, en snart åtta år gammal Helig Birma.
Vi har också en  "tjej", från vår egen uppfödning, placerad hos fodervärd.

Jag är glad över att jag inte längre förvärvsarbetar, för nu har jag den tid som behövs för mina uppdrag.

 

Följ oss på Facebook

Från Shoppen


Månadens fråga

Badar du din katt även om det inte är inför utställning?

Samarbetspartners


DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd